Rýchly návod na to, ako začať realizovať svoje sny a túžby.

1. júna 2022

Ešte pár mesiacov dozadu by mi ani vo sne nenapadlo, že by som sa mohol venovať fotografovaniu. Jednak mi to po umeleckej stránke až tak veľmi nemyslí, ale tiež patrím priam k ukážkovým príkladom technického antitalentu. Okrem toho, v minulosti mi bola viackrát dopriata spolupráca s fotografmi profesionálmi – a hneď mi bolo jasné, s akou vážnosťou je brané toto remeslo. Každý riešil dajakú tú clonu, objektív vhodný na to či hento, manuálne nastavovanie rôznych parametrov… Hlava mi z toho išla prasknúť. Ale bral som to s veľkým rešpektom a dookola si opakoval: „Toto rozhodne nie je pre mňa.“  Fajn, tak to by sme mali. 

No napriek vyššie spomenutým okolnostiam mi jedného dňa zišlo na um, že si to fotenie predsa len vyskúšam.  Ale ešte predtým bolo vyslovene nutné usporiadať si pár vecí v hlave. Napadlo mi, že tých pár vecí by mohlo inšpirovať aj niekoho iného k tomu, aby vyskúšal to, po čom možno tajne sníva, alebo k tomu, aby len tak pre srandu vystúpil zo svojej komfortnej zóny a pozrel sa, čo je za jej hranicou.  Preto som tých pár vecí spísal vo forme akéhosi rýchleho návodu, ako realizovať svoje sny a túžby:

„Desať krokov k úspechu“

  1. Počúvaj svoju intuíciu, svoj vnútorný hlas… Každý to voláme inak 🙂 Googli, zapisuj si poznámky, pozeraj videá, vymotávaj sa. 
  2. Ak je to potrebné, obetuj pre svoj projekt zopár hlúpostí alebo sa vzdaj vecí, ktoré v živote až tak nepotrebuješ. Týmto ušetríš jednak peniaze, ale aj energiu a čas, ktoré potom investuješ do vysnívaného projektu. 
  3. Nájdi si spojenca, ktorý ťa podporí za každých okolností a nebude zbytočne „riešiť“.
  4. Urob si akčný plán, ktorý bude obsahovať rozpočet na prvotné zabezpečenie tvojho projektu a časovú os od zaobstarania všetkého potrebného až po samotné spustenie.
  5. Makaj na tom na sto percent. Zobúdzaj sa s myšlienkami o svojom sne a spolu s nimi aj zaspávaj. 
  6. Nerieš to, čo povie na prvotné výsledky tvoje okolie. Každý raz nejak začínal. Ty sa neustále zlepšuješ a výsledky zo včera sú horšie ako tie dnešné. No tie sú zároveň horšie, ako budú tie zajtrajšie.
  7. Dožaduj sa kritiky a spätnej väzby. Stále však platí bod číslo 6 – kritika nie je na tvoje mindráky, slúži ako tvoj odrazový mostík. So spätnou väzbou narábaj s pokorou a rešpektom. Ale nikdy nie bojazlivo.
  8. Ver si, pretože aj ja verím v teba.
  9. Ver si, pretože viera v seba samého je ten najsilnejší nástroj pre úspech, aký existuje.
  10. Ver si, pretože ak si nebudeš veriť, prejaví sa to aj v tvojich výsledkoch.